Yöresel TV

YEMENİ USTASI | Mehmet Orhan Çakıroğlu | Gaziantep

YEMENİ USTASI | Mehmet Orhan Çakıroğlu | Gaziantep

Aslen Gaziantepli olan ustamız, ilkokul ve ortaokul öğrenimini tamamladıktan sonra çıraklık hayatı başladı. Yemenicilik mesleğinin arttık bittiğini düşünen babası, Orhan ustayı oto tamircisine çırak olarak verdi. Askere gidene dek oto tamircisi olarak çalışan ustamız, askerden sonra da ticaret hayatına atıldı ise de 110 yıldan ailesinin yemenici olarak hizmet verdiği 9 metre karelik ata dükkanında, 30 yaşında, Çakıroğlu ailesinin 4. kuşak yemenicisi olarak, yemeni sektörüne çırak olarak giriş yaptı.

Sektörde bilinen modellerin aksine 70’in üzerinde renkli yemeni üreterek adından söz ettirmeye başlayan ustamız, sinema dünyası tarafından da ilgi çekti. Harry Poter, Truva ve Erogon gibi Hollywood filmleri ile bir çok Türk dizisinde rol alan oyuncuların yemenilerini imal etti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da ustalığı tescillenen ustamız, babasının adı ile asırlık emeğini “Yemenici Hayri Usta” adı ile tescilleyerek, günümüz ticaret hayatında mücadelesini zirveye taşıma yolunda emin adımlarla ilerliyor…
Ustamıza Allah uzun ömürler versin.
Gaziantep’e yolunuz düşerse, ustamızın bir acı kahvesini içmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.
İyi seyirler.